Cizí rodiny na holovouském zámku - leneveurové aj.

8. prosince 2010 v 15:15 |  Majitelé holovouského panství
      La Motte de Frintropp, jak již název napovídá, nejedná se o český šlechtický rod, nicméně o šlechtickou rodinu pocházející z Francie, stejně jako tomu bylo u rodiny des Carmes.
Maxmilián Rudolf se systematicky usazoval v našem kraji, když r. 1708 koupil Stračov. Po něm zdědil panství Jan Václav La Motte do Frintropp, královský hejtman královéhradeckého kraje. Roku 1756 byl povýšen do panského stavu a od té doby se místo rytíře představuje jako svobodný pán de Frintropp.
      Se jménem La Motte je poprvé písemně zapsána zmínka o škole. Málokdo ví, že v první polovině 18. století byla postavena budova školy v Holovousích. Při velké povodni r. 1754 byla však tato škola zanesena blátem. Pro další možnost učení absolutně nevyhovovala. Proto bylo rozhodnuto vrchností o přeložení školy do chodovické bývalé dřevěné farní budovy, kde stojí dodnes. Předpokládá se však, že škola zde působila při faře už zhruba od konce 14. století.
Dalším znakem panování rodu je umístění sochy sv. Jana Nepomuckého v r. 1732, tedy 3 roky po svatořečení. Dříve byla umístěna v zámecké zahradě, v roce 2002 byla přesunuta na náves k rybníku. Socha je kvalitně provedena a znázorňuje nám světce v liturgickém oblečení s biretem a krucifixem v levé ruce. Roku 1756 byla zahájena oprava chodovického kostela.
      Jan Václav La Motte umřel 25. 9. 1768. Jeho panství tak zdědil syn Jan Josef La Motte de Frintropp. V r. 1775 přišlo Velké selské povstání, do něhož se zapojili i obyvatelé Holovous, Chodovic a Chloumek. Podařilo se jim dobýt nejen Hořice, ale i samotný holovouský zámek. Když ale zjistiti, že na zámku se toho moc odcizit nedá, oloupili proto obyvatele židovského ghetta, ležícího blízko zámku. Hlavním důvodem rebelie byl zřejmě hladomor způsobený neúrodou a také přítomnost několika morů ve střední Evropě. Především díky této skutečnosti se i přes všechny nové stavby nedá pokládat lamottovské období za přívětivé.
      Dne 23. 12. 1786 Jan Josef La Motte de Frintropp prodal holovouské panství za 100 000 zlatých Františku Josefu, baronu z Leveneuru a Grünvallu. Tato původem lucemburská rodina se přistěhovala do Čech v 17. století. Většina příslušníků rodu byla zatížena na zelené uniformy, neboť spousta z nich byli vojáci.
      Sám František Josef byl císařsko-královský polní maršál. Byl to rytíř Vojenského řádu Marie Terezie (Militarischer Maria Theresien-Orden), založeným za sedmileté války a bylo s ním spojeno jak polepšení šlechtictví, tak vyplácení zvláštní penze. Za jeho éry vlády udělal mnoho dobrých věcí. Investoval finanční prostředky do chodovické farnosti, když místo dřevěné farní budovy postavil školu a pak postavil novou faru jižně od kostela. Jednalo se o přízemní zděný kamenný dům, který má roubené podkroví a původně byl vybaven ozdobnými prvky na omítce a také kamenným vstupním portálem. Pak také zboural a znovu postavil budovu školy, kvůli hrozícímu ssutí střechy staré fary, v níž se vyučovalo. Vznikají tak dvě světnice určené pro výuku s bytem pro učitele.
      Za éry Leveneurů byla v barokním duchu přestavěna původní holovouská tvrz na zámek (viz poznámky). Nakonec lidumil František Josef umřel 6. 6. 1812 bez jakýchkoliv dědiců. Nechal se pohřbít v chodovickém kostele. Ještě před svou smrtí ale stihl odkázat majetek svému synovci Václavu, pánu z Leveneuru a Grünvallu.
      Tento císařsko-královský rytmistr však většinu volného času pobýval ve svém pražském domě. Do Holovous přijížděl jen občas, víceméně z důvodu kontroly. Říkává se o něm,že rád vyhledával fyzickou práci, což se mu málem stalo osudným. Při kácení lesů kolem panství mu padající strom naštěstí zlom pouze nohu. R. 1835 založil fond na podporu chudých. Sám Václav umřel 13. 9. 1835 v Praze, kde je i pohřben. Jako jeho strýc, neměl další potomky, a proto odkázal majetek svému synovci od sestry Johany, Antonínu Sosnovci z Vlkánova. Ještě před ním se ale panství ujal jeho otec Antonín, baron z Leveneuru a Grünvallu, avšak umřel již 29. 9. 1849.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.