Obec Holovousy a její místopis

8. prosince 2010 v 14:02 |  Obec Holovousy a její pamětihodnosti

      Obec Holovousy se nalézá v kraji, který je archeology velice často označován těžištěm a centrem neolitického osídlování české kotliny. Území mezi městy Jičínem a Hradcem Králové, nacházející se mezi nejúrodnější částí Čech - Polabím a vysokým pohořím Krkonošemi, poskytovalo dostatek úrodných polích ležících na úpatí Chlumu vhodných k pěstování obilnin i možnost útěku a skrytí nejenom svého vlastního života, ale i majetku v nedalekých výše položených lesích. Zřejmě proto se především v těchto místech usazovali po celá staletí lidé nejrůznějších kultur a vyznání.
Vesnice je známá jedinečnou odrůdou tzv. holovouských malináčů, tedy druhem jablek, který byl vyšlechtěn právě zde a oplývá "božskou" chutí. Všichni obyvatelé Holovous jsou na tento skvost hrdí. V současné době sídlí Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský v místním areálu zámku. V posledních několika letech provedla na svém území několik desítek oprav, rekonstrukcí a reforem. Vzniklo nové sportovní centrum s fotbalovým a víceúčleovým hřištěm, byla postavena nová hasičárna. Byly také opraveny silnice, škola získala nový plášt. V rámci dotovaného programu z celé EU "Revitalizace veřejných prostranství" byla rekonstruována také plocha přírodní nádrže a chodovického kostela.
      Abychom co možná nejlépe pochopili historii vesnice, musíme si nejprve společně definovat a rozebrat vlastní název. "Toto místní jméno má v prvním členu kmen holo - adjektiv holý, a v druhém členu staročeské us, později s hiatovým v - je vús - tzn. vous." Podnět k této složenině vyšel asi od slova holobradý - "kdo má holou bradu". Jelikož slovo brada značí nejen část hlavy, ale i vousy na bradě, měla složenina holobradý smysl "kdo je bez brady", tj. bez "vousů na bradě". Podle tohoto slova vznikla i složenina holovous/ý/ "kdo je bez vousů" . Místní legenda nám totiž vypráví o jakémsi Holovousovi, který byl prvním kolonizátorem zdejší oblasti. Zároveň se stal i prvním majitelem holovouského panství. Je zřejmé, že od jeho jména údajně vznikl dnes už mnohokrát připomínaný název jedné z nejslavnějších vesnic východočeského kraje. Podobným způsobem zní i legenda chodovická, jejíž hlavní postavou je protentokráte jakýsi Chod, blízký Holovousův přítel.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.